Наслідки будуть негативними: у МВФ відгукнулись на оподаткування надприбутків українських банків другий рік поспіль
В Україні заплановано оподаткування надприбутків банків другий рік поспіль. Розмір такого податку сягатиме 50% від отриманих фінустановами прибутків. Наразі звернули увагу на таку ініціативу представники Міжнародного валютного фонду. У МВФ впевнені, що її наслідки будуть негативними для банківського сектору і держави в цілому.
Про це повідомляє видання “Інтерфакс-Україна”, посилаючись на інтерв’ю із заступником голови місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні Тревором Лессардом.
У жовтні Верховна Рада схвалила законопроєкт Кабміну №11416-д. Документ передбачає збільшення обсягів оподаткування у 2024 та 2025 роках. Зокрема, відповідно до положень ініціативи, оподаткування прибутків банків за 2024 рік відбуватиметься на рівні 50%.
За словами Тревора Лессарда, податки на надприбутки можуть застосовуватись лише на один рік. В іншому випадку існує ймовірність негативної реакції на такий крок влади. Запровадження податку на надприбуток другий рік поспіль матиме політичну ціну. Адже населення почне втрачати довіру до державної політики.
Високопосадовець зауважує, що потреба України у підвищенні внутрішніх доходів зберігатиметься роками. Отож збільшення податків має відбуватися з урахуванням середньострокової перспективи.
Податок на надприбутки банків не лише не вирішує зазначеної проблеми, але й може зашкодити. Банківські установи очікуватимуть і третього року, під час якого застосовуватиметься зазначений податок. Відповідно, фінустанови переглядатимуть власну політику.
Про ризикованість впровадження податку на надприбутки банків повідомляють і в Національному банку України. Регулятор вже шукає шляхи вирішення проблеми. В НБУ пропонують збільшити покриття банківськими установами бюджетного дефіциту. Це відбуватиметься за рахунок придбання ОВДП. Водночас Нацбанк планує уникнути емісії.


