Неконкурентні умови спонукають деякі банки штучно занижувати депозитні ставки, – НБУ
Деякі українські банки ігнорують монетарну політику Нацбанку та штучно занижують депозитні ставки. Така можливість у зазначених фінустанов з’явилась через неконкурентні умови, в яких вони перебувають.
Про це йдеться у підсумках засідання Комітету з монетарної політики Нацбанку.
5 березня відбувся новий перегляд облікової ставки НБУ. На думку декількох членів Комітету з монетарної політики попередні зміни у монетарній політиці регулятора мають недостатній вплив на банківські депозитні ставки. Отож Нацбанк схвалив рішення про встановлення облікової ставки на рівні 15,5%.
Збільшення облікової ставки допомогло припинити зниження ставок за депозитами у банківських установах. Однак суттєва концентрація ринку, високий рівень невизначеності та профіцит ліквідності в банківській системі все ж відіграють роль стримуючих факторів для подальшого підвищення ставок за вкладами.
Як зазначають у Нацбанку, наразі розподіл соціальних виплат та заробітних плат військовослужбовців серед українських банків є нерівномірним. Як наслідок, деякі банківські установи сконцентрували надлишкову ліквідність. У підсумку ці фінустанови не квапляться збільшувати депозитні ставки у відповідь на зміни монетарної політики Нацбанку. Отож у середньому ставки за вкладами в українських банках зростають неквапно.
На думку членів Комітету з монетарної політики НБУ, зважаючи на таку ситуацію, в банківському секторі існує потреба у запровадженні додаткових стимулів, які підвищать конкуренцію між банками. Для стимуляції банківського ринку Нацбанк вирішив вдатись до калібрування операційного дизайну процентної політики.
Такий крок збільшить зацікавленість населення у зберіганні заощаджень в гривні та знизить тиск на валютний ринок. Відповідно, відбуватиметься стійке зниження рівня інфляції та збереження валютних резервів регулятора.


