У Зімбабве відбулась значна девальвація нової валюти ZiG: що призвело до її знецінення
У квітні 2024 року в Зімбабве відбулась зміна місцевої валюти. Тоді зімбабвійський долар було замінено на Zimbabwe Gold (ZiG). Однак вже протягом вересня відбулась значна девальвація валюти ZiG.
Про це повідомляє видання Bloomberg.
Як зазначають автори публікації, у Зімбабве панують сумніви щодо життєздатності нової валюти. На тлі такого скепсису девальвація ZiG сягнула 43%. Протягом вересня інфляція в Зімбабве зросла з 1,4% до 5,8%.
Отож, у п’ятницю, 27 вересня, базова ставка Резервного банку Зімбабве була підвищена з 20% до 35%. У підсумку котирування Zimbabwe Gold сягнуло 24,4 за долар США. Для порівняння ще у четвер, 26 вересня, курс ZiG до долара становив 14.
За словами губернатора Джона Мушаяванху центробанк Зімбабве впроваджує заходи покликані знизити рівень інфляції в країні. Зокрема йдеться про перехід до більш гнучкого встановлення валютного курсу, який відповідатиме попиту на іноземну валюту в країні.
Варто зазначити, що напередодні запровадження Zimbabwe Gold в африканській країні використовувався зімбабвійський долар. Проте лише від початку 2024 року він знецінився на 80%. Отож Зімбабве замінили цю валюту на ZiG. Нова валюта забезпечена золотими та валютними резервами країни.
Загалом, розпочинаючи з 2009 року, африканська країна вже шість разів намагалась запровадити власну валюту. Отож населення Зімбабве досить скептично поставилось до появи ZiG. Адже під час попередніх спроб створити власний платіжний засіб центробанк країни, аби забезпечити фінансування державних запозичень, вдавався до емісії. Як наслідок в Зімбабве виникла гіперінфляція. У підсумку місцеве населення втратило власні заощадження, а основною одиницею обміну в країні став долар США.
Зважаючи на негативний досвід Джон Мушаяванху пообіцяв, що центробанк уникатиме надмірного друку ZiG. Отож вартість нової валюти відповідатиме резервам які має країна.
Водночас експерти поділяють думку, що аби вберегти ZiG від девальвації необхідно вирішити основні проблеми країни. У 1999 році в Зімбабве відбувся дефолт за борговими зобов’язаннями. До того ж проти африканської країни було запроваджено санкції. Нині країна робить спроби відновити міжнародні зв’язки. Однак західні країни мають сумніви щодо дотримання прав людини у Зімбабве. Наразі Сполучені Штати все ж скасували санкції проти ряду державних компаній. Проте обмеження продовжують діяти для президента Еммерсона Мнангагви та місцевих високопосадовців.
Цьогорічна посуха, спричинена Ель-Ніньо, призвела до подорожчання в країні імпорту продуктів харчування. Водночас відбулось зниження доларових прибутків від експорту корисних копалин. Саме ці фактори призвели до послаблення Zimbabwe Gold.
Водночас у центробанку країни впевнені, що запроваджені нещодавно ним заходи матимуть результативний вплив на ZiG. Йдеться про перегляд резервних вимог до депозитів. Вони зросли до 30% як в місцевій так і іноземній валюті. Для порівняння, раніше ці показники були на рівні 15% і 20% відповідно. Водночас регулятор заборонив громадянам вивозити з країни більш ніж 2 000 доларів США. Раніше такий ліміт сягав 10 000 доларів.


