За 12 років чисельність банків в Україні скоротилась на понад 60%: що спричинило таку тенденцію
З 2013 року чисельність банків в Україні скоротились на понад 60%. У Верховній Раді пояснюють таку тенденцію підвищенням стандартів банківського нагляду та виведенням з банківського ринку фінансово нестійких установ.
Про це розповів голова Комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram.
Як зазначає народний обранець, завдяки ліквідації банків із низьким рівнем фінансової стійкості вдалося досягти стабільної роботи вітчизняної банківської системи. Однак, окрім позитивного ефекту для фінансового сектору, скорочення кількості банківських установ мало й негативні наслідки. Через зменшення чисельності фінустанов знизились обсяги закредитованості української економіки.
Загальні обсяги позик, наданих резидентам станом на 2024 рік, виявились нижчими за 15% ВВП. Такий рівень закредитованості бізнесу є надто низьким для відновлення української економіки у повоєнний період.
Данило Гетманцев зауважив, що тенденція до скорочення банків в Україні виникла ще у 2009 році. За словами парламентаря, цей процес є цілком закономірним та викликаний цілим рядом подій і факторів. Передусім йдеться про фінансову кризу, наслідки російської військової агресії, посилення стандартів та регуляторних вимог до банківського сектору, припинення роботи в Україні деяких іноземних банківських груп, створення нео-банків, які здійснюють діяльність відповідно до ліцензії інших установ.
Нардеп додає, що частину банківських установ було реорганізовано. Також відбулась і ліквідація деяких банків за рішенням їхніх власників, які здійснили вихід з ринку без ліквідації. Сприяли скороченню банківського сектору і санкції. Та все ж, переважно з ринку було виведено “зомбі-банки”. Йдеться про фінустанови, які не розробили життєздатних бізнес-моделей. Нерідко такі банки орієнтувалися виключно на одну певну бізнес-групу. У підсумку ці установи втрачали платоспроможність.


